Başarının anahtarı mutsuzlukta gizli !

Başarılı olmanın yolları anlatılırken hiçbir zaman mutsuzluğa değinilmez. Çalışın, taktik yapın, azimli olun denilir, hile yapmak veya yalakalık yapmak bile tavsiye edilir ama başarılı olmak için mutsuzluğun gerekli olduğundan bahsedilmez.

İlk defa burada söylüyoruz, başarılı olmak ve başarıda istikrar sağlamak için bazen mutsuz olmanız gerekir!

Neden mi mutsuzluk ?

Siz hiç başarı grafiklerinin düm düz yukarı gittiğini gördünüz mü? Hep bir zigzak olur değil mi başarı grafiklerinde. Peki Yeniçeriler neden iki adım attıktan sonra duraklayıp geriye bakarlar veya dağcılar neden ara sıra mola verirler ?

Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Soluksuz yükselen hisse senedinin aniden yere çakılacağını bilir borsacılar, çok gülersen bunu ağlama takip eder der analar.

Yani işin özeti bir yola çıktıktan bir süre sonra soluk almanız veya aksilikler nedeniyle duraklamanız gerekir. Böylece unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilirsiniz veya sağlıklı bir durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

İnsanlar mutluluk grafiği çizerken durmak veya yön değiştirmek istemezler. Çünkü mutluluk tatlıdır. Ama ara sıra işlerin ters gitmesi gerekir. Bazen elinizdekileri yitirmeli, beklenmeyen acı sürprizler karşısında üzülmelisiniz. Bu sayede durum değerlendirmesi yapabilir, mutluluğun verdiği ayağın yerden kesilmesi halinden kurtulabilirsiniz. Çünkü aklınız bir karış havada gezerseniz, ya başınızı çarparsanız, ya da çukura düşersiniz. Mantıklı karar vermeniz, kendinizi objektif bir gözle eleştirebilmeniz için ara sıra mutsuz olmalısınız.

Gelelim Yeniçerilerin neden iki adım gittikten sonra geriye baktıklarına. Malum Yeniçerilerin yolu uzun, Edirne’den kalkıp Macaristan’a bilmem kaç kilometre yola gidecekler.  Yeniçerilerin bu hareketleri semboliktir, ihtiyatlı ilerlemeyi ifade eder. Önce iki adım gider sonra geriye bakarlar, herkes nizamını kontrol eder, yoldan çıkma düzenden sapma var mı diye. Yolun sonuna kadar geriye bakmadan hızlıca gitseler, belki nizam şaşacak. Demek ki hedefe hızlı ulaşmaktan ziyade, ihtiyatlı ilerleyiş önemli.

Hayatımızdaki mutsuzluklar da geriye bakmamızı sağlar. Böylece geriye bakıp ileriye yönelik sağlıklı kararlar veririz. Kimse mutsuz olmak istemez, ama dozunda mutsuzluk faydalıdır.

Bu yazı 747 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak