Barışma duası

Dinimiz küs kalmanın sınırını üç gün olarak belirlemiştir. Bundan fazla dargın durmak haramdır. Keşke kimse kimseye küsmeye. Ama bu olmuyor. Mutlaka bir vesile ile sevdiklerimize darılıyoruz. Küsmek kolay da barışması o kadar da kolay değil. İlk adımı kimin atacağı gurur meselesi yapılır genellikle. Aslında ilk adımı atan kişi kaybeden değil, kazanandır. Çünkü gururunu arka plana atarak olgunluk göstermiştir.

Dargınlıklar uzadıkça hayatın tadı kaçar. Özellikle de evliliklerde. Bir an önce barışmak ister insan. Ama arada engeller vardır. Başta gurur olmak üzere, geri adım atmama inadı, barışırsam akıllanmaz endişesi, tartışmada kırılan ben oldum o gelsin benim gönlümü alsan kaprisi barışmaya engeldir. Bazen birisi araya girse de bizi barıştırıverse diye düşünür çiftler. Ama çoğu kez mümkün olmaz, nasıl küsüldüyse de öyle de barışmak gerekir.

Dargınlık azap verir insana, dört duvar sıkar insanı. Bir an önce barışsak da ferahlasak deriz ama barışmak için ilk adımı atmaya çekiniriz. Ya alaycı bir bakış atarsa ? İşte bundan korkarız. İlk adımı atmışsınızdır, karşıdaki size “nasıl da hatanı anladın” der gibi bakar. Halbuki hatalı olanın hep diğer taraf olduğunu düşünürüz. Biz sadece küs kalmak istemediğimiz için ilk adımı atmak istememişizdir. Emin olun ki küstüğümüz kişi de böyle düşünür.

Bazen de küsen başkalarıdır. Biz kıyamayız onlara bir an önce barışsınlar isteriz. Dua ederiz Allah’a (cc) aralarındaki buzlar erisin de yeniden eskisi gibi olsun diye.

Böyle durumlarda dargınların barışması için din kitaplarında geçen şu duayı okuyabilirsiniz.

barışma duası

Barışma Duası

Barışma Duası Okunuşu: Allahhümme ellif beyne kulubina ve aslih zate beynina, vehdina sübüle’s-selami ve neccina mine’z-zulümati ile’n-nuri ve cennibne’l-fevahışe ma zahara minha ve ma betane. Allahümme’hfazna fi esma’ma ve ebsarina ve ezvacina.
Barışma Duası Anlamı: Allah’ım! Kalplerimizi birleştir(bizi ayrılığa düşürme). Aramızı /sosyal ilişkilerimizi düzelt. Bizi doğru yola ilet. Bizi (şirk, küfür ve nifak) karanlıklarından kurtar, (iman ve İslam) aydınlığına çıkar, bizi her türlü çirkinlik ve edepsizliğin açığı ve gizlisinden uzaklaşır. Allah’ım! Kulaklarımızı, gözlerimizi ve eşlerimizi (her türlü kötülükten ve günahtan) koru. (îbn Hibban, Rakaik, No: 996)

 

Bu yazı 4212 kere okundu.
 • Site Yorum

6 adet yorum var.

 1. mutlu dedi ki:

  küs kalmak günah, kesenleri barıştırmak lazım

 2. Heycanlı dedi ki:

  merhaba ben küs arkadaşımla bu dua sayesinde barıştım sağolun ama benle samimi olmayacakmış eskisi gibi dua varmı 🙁

 3. Kızçe dedi ki:

  Heyecanlı kaç gün günde kaç kere okudun bu duayı….

 4. seda dedi ki:

  kaç kere okumamız gerekir ? daha ayrıntılı yazarsanız sevinirim. 🙂

 5. esmerim dedi ki:

  Deneyeceğim

Bir yorum bırak