Bahar yorgunluğunun çözümü nedir ?

Bahar yorgunluğunun bir numaraları çözümü dengeli beslenmektir. Eğer dengeli beslenirsek bahar yorgunluğuna karşı koyabiliriz. Aynı zamanda hangi besinleri tüketeceğimiz, ne kadar tüketeceğimiz ve ne sıklıkla besleneceğimiz bahar yorgunluğunda etkili.

Bahar yorgunluğuna çözüm için sindirimi kolay ve kalorisi düşük besinler tüketilmeli. Günde 3 ana 2 de ara öğün yapılmalı. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sebze ve meyve alımı ihmal edilmemeli.

Bahar yorgunluğuna çözüm için yapılacak şeyler şunlardır:

Tempolu yürüyüş

Haftada 3 gün ve 45 dakika tempolu yürüyüş yapılmalı. Havaların ısınması ve doğanın canlanması fırsata çevirilmeli, yürüyüş yapılmalı. Tempolu yürüyüş metabolizmanın hızlanmasını sağladığı gibi mutluluk veren hormonları harekete geçirdiği içinde kişinin kendini sağlıklı ve zinde hissetmesini sağlıyor. Bu beyin yorgunluğunu atmada önemli bir etken. Yürüyüşün bir başka faydası da vücut ağırlığını dengeli olarak yaymaya yaraması. Tempolu yürüyüş yerine bisiklet, yüzme ve dans gibi etkinlikler de bahar yorgunluğunun atılmasına yardımcı olur.

Uyku

Kronik yorgunluğun sebeplerinden birisi düzensiz uykudur. Düzensiz uyku bahar yorgunluğuna neden olur. Mevsimin değişmesiyle geceler kısalmaya gündüzler uzamaya başladı. Bu kişinin uyku düzenini de etkiler. Artık daha az uyku yeterli gelir. Uykunun gereğinden az alınması veya çok uyunması bahar yorgunluğunun başlıca sebeplerindendir. Günlük uyku süresi kişiye göre değişse de önemli olan düzenli ve zamanında uyunan uykudur. Yatma saatinin 23:00’ü geçmemesi günlük uyku saatinin 6-8 saat arasında düzenli olması gerekmektedir.

Dengeli Beslenme

Bağırsakların düzenli çalışması için mutlaka posalı yiyeceklerin tüketilmesi gerekiyor. Sebze yemeği, salata ve meyve ihmal edilmemeli haftada en az bir kere baklagil tüketilmeli. Sıvı tüketimi artırılmalı, sağlıklı bir bağırsak florası için probiyotikler (örneğin yoğurt ve kefir) ile soğan, sarımsak, kurubaklagiller gibi gıdalar öğünlere serpiştirilmelidir.

Bahar yorgunluğunda stresin ve mevsimsel hava değişimleri de etkilidir. Bu nedenle bağışıklığı artırmak için c vitamini içeren sebze ve meyveler alınmalıdır. Omega-3 yağ asitlerinin stres hormonlarını azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Haftada 1-2 defa balık tüketilmeli, her gün 2-3 ceviz veya 10-15 fındık ara öğün olarak tercih edilmelidir.

Sıvı tüketimi

Bahar aylarında yükselen ısı ve nem ile birlikte vücuttan sıvı kaybı artmaktadır. Kafeini azaltıp sıvı tüketimini artırmak gerekir. Günde 2-3 lt (10-15 bardak) su içilmelidir. Yüksek miktarlarda alınan kafein kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına neden olabilir. Kahve, çay, soğuk meşrubatlar, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekler azaltılmalı, toksinlerden arınmak için bitki çayları tercih edilmelidir. Antioksidanlardan zengin olan yeşil çay ve C vitamininden zengin kuşburnu bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Rezene ve adaçayı mide-bağırsak sistemini rahatlatmakta, hazmı kolaylaştırmaktadır. Melisa ve papatya genel rahatlatıcı özelliği ile stres kaynaklı uykusuzluk durumlarında tercih edilebilir. Ginseng de yorgunluk hissine karşı enerji verici özelliğiyle bahar döneminde tercih edilebilecek bitki çaylarındandır.

Beslenme düzeni

Ağır ve yağlı besinleri tüketmek vücutta ağırlık yapar, özellikle akşamları hafif yemeye çalışılmalı. Öğünler hafif olmalı ara öğünler yapılarak açlık çekilmesinin önüne geçilmeli.

Bu yazı 690 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak