Ayrılık sonrası…

Ömür biter yol bitmez. Her gidenin yolu ayrıdır. Her giden aynı şekilde gider oysa. Geride tarumar olmuş bir yürek bırakarak. Gidişler, yollardadır bir yerde.. nice yol varsa, onca gidiş vardır. Hayatın en fasit dairesidir bana göre gidişler. Hep böyle sürer gider. Gelen gider.. gelen gider… Gitmeye ne de gönüllüdür gönüller. Üçü beşi kalmaya kalkar, kalmanın oduyla yanmaya kalkar, bu nasıl bir cüret ise şair olur çıkarlar. Ve bütün şiirleri, gidenlerin en son göründüğü kavşakta birleşir. O kavşak ki, gidenlerin silüeti en son orada görünür, görüntü kaybolur, ses biter, söz biter, ağızlarda tat biter, şair şiirine ister istemez bir nokta koyar. Şiir de biter yani..

Ömür biter yol bitmez. Şoför kardeşimin dilindeki en beylik sözdür bu. Tamam. Ancak şoför kardeşimin dönüşleri vardır. Sırtındaki yükten kurtuluşları vardır. Yola ve ayrılıklara boyu eğişleri vardır. Çabuk çarkeder. Yolu asfalttır. Gideceği yer bellidir. Geride kalanların umudu her daim tazedir. Ya şair olacak adamın ? Öyle mi ya? Kalbinin üzerine bağdaş kurup oturmuş bir dünya vardır onun. Bir türlü kurtulamaz bu yükten. Üzerindeki güneş, her ah çekişinde biraz daha yaklaşır. Uzayda ne kadar meteor varsa ona çarpar. Dayanılmaz sancılar içindedir ve yüzünü ekşitmemek gibi bir sorumluluğu vardır. Üzerindeki denizlerin hiç biri sakin değildir. Alabora olmuş gemilerden geçilmez derinlikleri. Gideni dönmemek üzere gitmiştir. Ne yolunu bilir, ne izini.

Ömür biter yol bitmez… Giden için mi söylenmiştir bu söz, kalan için mi? Elbette giden için! Acaba? Siz yola düşmüş bir çift göz gürdünüz mü hiç ? Geride kalanın ateşiyle tutuşmuş yol gördünüz mü ? Ucunda şehir bulunmayan, sonsuzluğa giden yolların nöbetini tutanları gördünüz mü? Görmediyseniz ben söyleyeyim. Ömür biter yol bitmez, gitmeyenler için söylenmiş bir sözdür. Gidenleri bitmeyenler için… Ömür biter aşk bitmez… Ömür biter ayrılık bitmez gibi bir şey yani.

Kaynak: Mustafa TOKÖZ /SEN GİTTİN ŞUBATA HÜZÜN DÜŞTÜ

Bu yazı 839 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak