Apandist nedir, belirtileri nelerdir

Paylaş
 

Akut Apandisit, yani apendiks denilen ve kalın bağırsağa kadar uzanan bir dokunun iltihabıdır. Fonksiyonunun ne olduğunu kesin değildir. Bildiğimiz bir şey vardır ki apendiks olmadan da yaşanabilir. Ancak apandisit acil cerrahi müdahale gerektiren bir durumdur. Tedavi edilmediğinde performasyon(patlama) oluşabilir. Bu da peritonite yol açabilir. Tedavisi mümkündür ancak peritonit süreci ölümcül olabilen ciddi bir enfeksiyondur. Herhangi bir yaşta oluşabilmesine rağmen, apandisit, 2 yaş altında nadiren ve 10-30 yaş arası en çok görülen yaşlardır.

   Peki belirtileri nelerdir?

   -Ağrı. Göbek ya da sağ alt karındadır. Keskin ve üst karına vuran bi ağrıdır. Genellikle ilk hissedilen budur.

   -İştah kaybı.

   -Bulantı ve/veya kusma (Karın ağrısından sonra)

   -Karın şişliği

   -Ateş

      Zamanında teşhis ve tedavi çok önemli olduğu için bu belirtilen varsa yemek yemeyin, içecek bir şey almayın, ilaç kullanmadan hemen tıbbi yardım isteyin.

Apandisit ağrısı ilk başlarda kendini çok belli etmiyor. Ağrı çok şiddetli olmaz. Karın bölgesinde belli belirsiz bir ağrı olur. Bunun yanında mide bulantısı hissedilir ve sindirim sisteminde bir takım problemler baş gösterebilir.

Ağrıda hareket ederken ya da öksürürken hatta ve hatta doktor muayene ederken bile artış görülüyor. Bir taşıtla hastaneye giderken dahi arabanın hareketi ve titreşimi ağrıları iyice arttırır.

Apandisit ağrısı aslında kıvrandırıcı ve dayanılmaz bir ağrı değil. Ağzının yanı sıra iştahsızlık görülür ve hastanın canı hiç bir şey yemek istemez. Ayrıca bazı durumlarda bulantı, kusma ve bazı vakalarda ishal görülebilir.

Eğer bu belirtileri kendinizde görüyorsanız, karın bölgenizde belli belirsiz ve her hareketinizle daha çok artan bir ağrı varsa ve iştahınız azalmış, mideniz bulanıyorsa ve ishal gibi durumlar varsa o gün içinde mutlaka ama mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Basit bir işlemle apandisitte problem var mı yok mu öğrenilir.

 

Bu yazı 1332 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak