Anneler günü ile ilgili kompozisyon

Paylaş
 

Okuldan anneler günü ile ilgili kompozisyon ödevi verilmişti. Çoğu çocuk için bu kolaydı, annelerine bakıp aklına gelenleri kağıda döküvereceklerdi. Said için ise anneler günü ıstırabın ikiye katlanması demekti. Çünkü Said’in annesi o iki yaşındayken ölmüştü. Annesizliğin verdiği burukluk anneler gününde doruğa çıkardı. Şimdi de anneler günü ile ilgili kompozisyon hazırlaması gerekiyordu. Sıra arkadaşı Esma akıllıydı, belki ona sorsa fikir verebilirdi.

“Annem olsaydı” diye düşün dedi Esma. Said de öyle yapacaktı. Madem annesi yoktu, annesi olsaydı nasıl olurdu diye düşünmeye başladı.  Henüz kısa bir süre geçmişti ki Said’in kalemi beyaz kağıdı süratle doldurmaya başladı. Said’in o zamana kadar içinde taşıdığı anne sevgisi ve özlemi çağlayan olmuş kalemi vasıtasıyla kağıda akıyordu. Yarım saate kalmadan kompozisyonu tamamladı Said. Kompozisyonda şöyle yazıyordu:

“Sevgili anneciğim, biliyorsun yoksun yanımda ama, yanımda olsaydın eğer varlığın bile bana kanat takar göklerin maviliklerine uçururdu. Eğer yanımda olsaydın biricik anneciğim geceleri üzerimi örter, hastalanınca sıcacık yemeklerinden yedirirdin. Düşüp bir yerimi yaralarsam eğer ağrı kesiciye gerek kalmazdı öperdin geçerdi.

Anneciğim seni hiç tanımamama rağmen ne kadar özledim biliyor musun? Hiç duyamadığım kadife sesini, pamuk ellerinle başımı okşayışını özledim. Kendi elinle diktiğin cicileri giydirmeni özledim. Okula giderken arkamdan el sallamanı, oyuna giderken elime tutuşturduğun yoğurtlu ekmekleri özledim.

Şimdi olsaydın yanımda, uslu ve çalışkan bir çocuk olmamı isterdin değil mi anneciğim. İşte ben öyleyim, tıpkı olmamı istediğin gibi. Tertipli ve yardımsever olmamı isterdin değil mi? Eşyalarımı çıkardığımda katlayıp dolabıma koyuyorum sanki sen bana tembih etmişsin gibi. Düşenin kolundan tutup kaldırıyorum sanki sen bana bakıp aferin diyeceksin gibi.

Sen yanımda olmasan da yanımdaymış gibi davranıyorum anneciğim. Sen yanımda olmasan da seni sevecek sana layık olmaya çalışacağım. Bugün anneler günü, bugün sana hediye veremiyorum ama senin olmamı istediğin gibi yaşayarak ömrümü sana hediye edeceğim.”

Bu yazı 2269 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak