Aşkın hoşlanmaktan farkı nedir ?

Herkesin başına gelebilecek bir durumdur bu. Aşık mıyım, yoksa sadece hoşlanıyor muyum ? Bu önemli bir ayrımdır. Aşk mı yoksa hoşlanma mı?

Kafayı karıştıran asıl sebep aşk ile hoşlanma belirtilerinin benzer olması. Kalbin hızlı çarpması, heyecanlanma , ani ter basması, elin ayağın birbirine dolaşması, ağız kuruluğu, sebepsiz mide ağrısı gibi belirtiler hem aşkta hem de hoşlanma da görülür. Onun için bu belirtiler meydana çıkınca hemen aşık olduğunuz kanısına varmayın.

Aşkın ayırıcı özelliklerini şöyle sayabiliriz;

-Aşkta saplantılı olma hali vardır. İstemsiz olarak onu düşünür, unutmak istediğinizde unutamazsınız. Hoşlanma öyle değildir. Hoşlanırsınız, aklınıza gelirse keyiflenirsiniz, görünce heyecanlanırsınız ama saplantılı olma hali yoktur. Sürekli onu düşünmezsiniz.

Aşk acıdır. İşte aşk ile hoşlanma arasındaki en büyük fark budur. Aşkın yan etkisi acıdır. Acı yoksa aşk da yok. Hoşlanma ise keyiflidir. Acı yoktur. Aşk öyle mi ya ? Aşıksanız sevdiğinizin yanındayken bile onun özlemini çeker, yanınızda olmayınca acı çekersiniz.

Hoşlanma kısa ömürlüdür. Aşk ise daha uzun vadelidir. Hoşlandığınız kişiyle münasebetiniz ilerledikçe hoşlanma duygusu yerini sevgi ve arkadaşlığa bırakır. Bazen de hoşlandığınız kişinin ufak bir davranışı yüzünden buz gibi soğursunuz, aşk da ise dönüşüm hep ileriye doğrudur. Maşukun kaprisleri, kötü davranışları aşığın duygularında negatif etki yapmaz. Aşk hiçbir dış etkiden etkilenmez. Aşk zamanla bitmez, aşkı sadece ölüm veya vuslat öldürür. Hoşlanma  ise kısa vadelidir, dönüşüme uğramak zorundadır. Birine karşı duygularınız eksilebiliyorsa ona aşık değilsiniz.

-Aşk kontrol edilemez. Aşıksanız duygularınızı kontrol edemezsiniz.  İmkansız aşk yaşadığınızda, acı çekmemek için aşkı reddetmek, duygularınızı sonlandırmak isteseniz de bu mümkün değildir. Hoşlanma da gayri ihtiyari başlasa da ilerleyen süreçte duyguları kontrol etmek mümkündür.

-Aşk vazgeçilmezdir.  Birinden hoşlandınız, ama araya engeller girdi. Tünelin ucunda ışık görünmüyor… Hoşlandığınız kişiden vazgeçmek kolay olmasa da bu mümkündür. Aşkta vazgeçmek diye bir şey yoktur. Kalbinizin bir parçası bloke olmuştur, vazgeçemez, acı çekersiniz.

-Aşk etkilidir. Aşk etkili bir duygudur. Sizi kasırga gibi sürükler. Hoşlanma ise meltem gibidir. Hafif eser, yüzünüzü yalar ama sizi sürüklemez.

-Her kişi hoşlanır, er kişi aşık olur. Aşık olmak herkesin harcı değildir.

-Aşk acıdan beslenir. Acı ve ayrılık aşkı büyütür. Fakat bunlar hoşlanma duygusunu körelten, sizi hoşlanmaktan vazgeçiren şeylerdir.

İşte aşk ile hoşlanma arasındaki farklar bunlardır. Aşkın tarifi olsa da çaresi yoktur.

Bu yazı 1552 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Sine dedi ki:

    Tanımı aşk için yaşayan bilir anca hissi amma çok hoş bir duygu olduğunu kesin hem de çok vazgeçmek istediğin duygu ne gidebilirsin nede kalabilirsin git içimden git dersin imkansız bile cazip gelir can yakar ama şükreder durur bu duyguya bildiğin den dolayı vazgeçmek kolay değildir artık yüzü değil kalbi seni yakmıştır yüzü artık ne olursa olsun hislerin değişmez canimmmm derken içten koparak dersin herkese aşık olamazsın kalbindeki seçimdir aşk mutluluktur hep aklında müziklerinden gözlerinde ellerinde kokudur hep mutlu olsun dersin yoktur başka seçenek kimse onun kadar özel değil dersin olgunluk zamanlarda yaşanan en tatlı gerçeklikten. Hiç ulaşılmaktadır vazgeçilmez de aşk güzel şey.etrafin da güzel çoktur yada yakışıklı ama sen o kalbi seversin ya umrumda olmaz başkası gözün gönlün o artık ne güzelmiş be bu iyi bakalim

Bir yorum bırak