Gül ile Bülbül
akıllı telefon tavsiyeleri

Akıllı telefon tavsiyeleri

 

Akıllı telefon tavsiyesi istiyorsanız bu yazı tam da size göre.

Apple’ın iPhone 5S ve 5C’yi piyasaya sürmesiyle kafalar iyice karıştı. Acaba piyasadaki akıllı telefonlar verdiğiniz paraya değer mi? Akıllı telefondan beklentilerinizi daha az para vererek de sağlayabilir misiniz? Ya da bir akıllı telefon asgari olarak bize neleri sağlamalı?

İşte akıllı telefon satın alırken dikkat etmeniz gerekenler;

İŞLEMCİ: 1.2 GHz’den düşük hızdaki akıllı telefonlardan uzak durmalı.

RAM: Telefonun uygulamaları düzgün çalıştırabilmesi, multitasking işlemlerini becerebilmesi için en az 1 GB RAM’e sahip olması gerekiyor.

DEPOLAMA: Akıllı telefonların belki de en çok “can yakan” kısmı burası. 32 GB hafıza kartı desteği olan, ancak üzerinde sadece 512 MB depolama alanı sunan bir telefon sorun yaratır. Zira kimi uygulamalar sadece telefonun belleğinden çalıştığı için, 512 MB gibi kısıtlı bir alanı doldurmaya 5-6 uygulama bile yetebilir.  Sonrasında her yeni uygulama için, yüklü uygulamalardan birini kaldırmanız gerekir. Alacağınız cihazın depolama alanı  sadece 16 GB ve hafıza kartı desteği yoksa, kısa sürede bu alanı tüketip, yer sorunu yaşayabilirsiniz. Bu konuda en uygun çözüm, en az 4 GB dahili hafıza ve bellek kartı desteği aramak.

EKRAN: Akıllı telefonlarda, IPS olarak bilinen ve her açıdan net bir izleme sunan ekranlara sahip cihazlar bir adım önde. Ekran boyutu 4 inç ve üzeri, çözünürlüğü de minimum 1280×720 piksel olursa kullanırken sıkıntı yaşamazsınız. Araştırmacılar, insan gözünün 220-250 PPI’dan yüksek yoğunlukları ayırt edemediğini söylüyor. Yani fazlası için ödediğiniz para boşa gidiyor.

KAMERA: Akıllı telefonların kameraları, bas-çek fotoğraf makineleriyle boy ölçüşür hale geldi. Yine de, satın alacağınız telefonun kamera çözünürlüğünün 5 megapikselden az olmamasına dikkat edin. Cihaz en az 720p çözünürlüğünde, saniyede 30 kare video çekebilmeli. 1080p ve 60 fps çekim yapabilen bir kamera ise, video çekimlerinize çok şey katar.

İŞTE İDEAL AKILLI TELEFON ÖZELLİKLERİ ( EN AZ PARA VEREREK İHTİYAÇLARINIZI KARŞILAYAN FORMÜL)

1.2 GHz çift çekirdekli işlemci, 1 GB RAM, 4 GB Dahili hafıza, Bellek kartı desteği, 1280 x 720 IPS ekran (250 PPI) ve 5 MP arka, 2 MP ön kamera (720p video çekimi)

Tabii ki tüm bu özelliklere sahip cihazların fiyatları, satın almada asıl belirleyici etken olacak. Verdiğimiz özellikler gözünüzü korkutmasın, GSMArena sitesinde bu özelliklerde bir cep telefonu aradığımızda karşımıza çıkan cihaz sayısı 120’nin üzerinde. Bu modeller içerisinden seçeceğiniz herhangi bir cihaz, size uzun süre yetecektir.

Sizin için bir tanesini seçtik, tercih sizin!

Turkcell T40

Android 4.1 Jelly Bean ile gelen Turkcell T40, düşük fiyatı ve zengin donanımıyla, özellikle ilk akıllı telefonunu alacak kullanıcılar için ideal!

Türkiye’nin ilk “yerli tasarım” akıllı telefonu Turkcell T40, geçtiğimiz hafta 499 TL fiyatla piyasaya çıktı. Merakla beklenen cihazı inceledik. Çift çekirdekli 1.2 GHz işlemcili T40’ın 4 inç LCD IPS ekranının çözünürlüğü 400×800 piksel, dahili depolama birimi 4 GB, hafızası ise 1 GB. SD kart destekli cihazın bataryası 1600 mAh, toplam ağırlığıysa 135 gram. NFC destekli T40, 5 MP arka ve 0.3 MP ön kamera ile donatılmış. T40, gürültülü ortamlardaki konuşmalarda bile iletişim problemi yaşatmıyor, karşıya sesinizi duyurabiliyor ve söyleneni anlayabiliyorsunuz.

Teknik özellikleri oldukça güçlü
Turkcell T40’ın performansı oldukça etkileyici. Prince Of Persia Classic oyununda sorun yaşamayınca önce GTA: Vice City ve ardından Asphalt 8 oyunlarını da denedik. T40 tüm bu oyunların üstesinden takılma, donma olmadan gelebildi.
Telefonun arka kamerası ile çekilen fotoğraflarda renk dağılımı ve kontrast değerleri iyi, loş ortamlarda da kabul edilebilir kareler çıkıyor. Cihazın ön kamerası ve video çekimi ise vasat seviyede. T40, iyi konumlanmış ve yüksek ses verebilen hoparlörü ile etkileyici bir performans sergiliyor. Ekran parlaklığı ortalama olan cihazın pili tam günü kolayca çıkarabiliyor.
Fiyatına göre oldukça performanslı olan T40 elinize rahatça oturmuyor. Çünkü dış yüzeyinde, tutulmasını kolaylaştıracak bir kaplaması bulunmayan T40, “düşecekmiş” hissi veriyor.

Sonuç olarak, tüm artı ve eksilerini göz önüne aldığımızda; Turkcell T40, 499 liralık fiyatı ile kesinlikle “alınabilir” bir telefon. Özellikle ilk akıllı telefonunu alacak, mobil uygulama dünyasına yeni girecek bir kullanıcıysanız, kolay kullanımlı Turkcell arayüzü ile T40 sizin için biçilmiş kaftan.

Kaynak:www.milliyet.com.tr

İlgili Yazılar

2 Yorumlar

  1. Eyüp Yüksel Ekim 22, 2013 at 10:36 am

    Tüm bu vasıflar, yüksek teknolojinin ne için kullanıldığını unutuyoruz. Şehirlerarası yolculuklarda bakıyorum gençler bunları çocuk gibi oyuncak gibi, oyuncak olarak, bazen havadan sudan bahsetmek için daktilo olarak kullanıyorlar ve mektup, kağıt, mürekkep, elyazısı kültüründen, dayanışma ve sohbet gibi dedeli, nineli büyük aile gelenek göreneklerinden, sıcak ilşkilerden mahrum kalıyorlar, gerekirse antidepresan kullanıyorlar, telefoncuları, ilaççcıları ve silahçıları (12 Eylül öncesinde olduğu gibi) zengin etmek için, birer insan araç olarak ne yazık. Devlet de zannediyor ki, yeni nesil çok ileri gitti. Hayır, gitmedi, ticari bakımdan ileri gidenlerin elinde zamanını harcayan, bu tür telefon vb buluşlara yapamayan cahiller haline getirildi. Kişi bu cep telefonunda integral alıyor, bakterilerin gen dizilimini izliyor, falanca adadaki canlı türünün anatomisine, yaşama alanına bakıyor?…Hangi bilgisayar, tablet, android, akıllı telefon sahibi genci yaşlısı yol bulma, müzik dinleme dışında bir yabancı dil veya eski yazı, ya da atalarımızın kullandığı kelimelere bakmak için Türk Dil Kurumu vb sayfalara giriyor, bakıyor, kaç kişi o telefonun teknolojisini kuran matematik formülünü arıyor, anlamaya çalışıyor, Batı dünyasına ona hiç benzemeyen, ama onun kadar orijinal olanını yapmayı kafasında bir hedef olarak ortaya koyuyor?

  2. Celal Aralık 22, 2013 at 12:33 am

    General Mobile DİSCOVERY(16gb) 580 TL Sıfır 2 yıl telpa garentili

    FİRMA olarak NOKİA LUMİA VE GENERAL MOBİLE DİSCOVERY 16GB CEP TELEFONLARINDA kampanya yaptık ürünlerimiz sıfırdır. 2.EL ÜRÜN SATMIYORUZ.ALMIYORUZ….

    TÜM ÜRÜNLERİMİZ 24 AY DİSTRİBİTÖR GARANTİSİ ALTINDADIR.(TELPA-GENPA-BAŞARI-KVK-TELESERVİCE)

Bir Cevap Yazın