5 adımda stresten kurtulun !

Geçtiğimiz asırda hayatımızın baş köşesine kurulan stres, her geçen gün hayatımızdaki yerini güçlendiriyor. Hayatını depresif olarak yaşayan insanların giderek çoğalması endişe yaratıyor.

Bu nedenle de herkes strese karşı çözüm arıyor. Çareyi, kimisi toprağa yönelmekte, kimisi eğlenceye dalmakta buluyor.

Peki günlük hayatımızı yaşarken stresle baş etmenin yolları neler?

1. Stres kaynağını tespit edin

Sizi strese sokan nedir? Önce stres kaynağını tespit etmelisiniz. Daha sonra konu ile ilgili kısmen de olsa çözüm getirme arayışına giriniz. Örnek verirsek, sizi iş hayatınız strese sokuyorsa, belki çalışma yönteminizi değiştirmek belki sizi strese sokan iş arkadaşlarınızı tespit edip onlara mesafe koymak sizi bir nebze rahatlatacaktır.

2. Yapıcı olun

Sorunlara yapıcı yaklaşırsanız daha kolay çözüme gidersiniz.

3. Beslenmenize dikkat edin

Stresten uzak kalmaya çalışmanın yanında vücudunuzu strese dayanıklı hale getirmelisiniz. Sağlıklı beslenme ile vücudunuzun direncini artırın. Ayrıca sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı alışkanlıklarınızı bırakmaya çalışın. Bağışıklık sisteminiz güçlü olursa stres sizi daha az etkiler.

4. Spor ve egzersiz yapın

Spor ve egzersiz yapmak mutluluk veren hormonları aktifleştirerek sizi strese karşı dayanıklı hale getirir. Özellikle öfke kontrolü açısından spor faydalıdır. Ayrıca uykunuzu tam almanız kolay strese girmemeniz açısından önemlidir.

5. Hayat felsefesi

Aşırı hırslı bir yapıdaysanız stres sizi kolay yakalar. Duygusal biriyseniz stres sizi daha derinden etkiler. Hayat felsefenizde opsiyonlara yer olmalıdır. Kaderci hayat anlayışı sizi stresten uzak tutar.

 

Bu yazı 659 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak