4 numaralı insan tipine dikkat!

Güvenmeli mi? Güvenmemeli mi? Çoğu zaman bu tür ikileme gireriz. İnsanlara güvenmekte bonkör davranırsak gereğinden fazla “hayat tecrübesi” ediniriz. Kimseye güvenmezsek de paranoya haliyle yaşarız.

Kime güvenmeli kime güvenmemeli? Ne zaman güvenmeli ne zaman güvenmemeli? Ara sıra bu düşünceler kafamızı kurcalar.

İşe “güvenme” konusunda insan tiplerini belirleyerek başlayalım:

1.Güvenilir insan: Bu insan tipi hep aradığımız, bazen bulduğumuzu zannedip bulamadığımız insan tipidir. İnsanları sınayarak ne kadar güvenilir olduğunu anlayabiliriz. Burada dikkat edeceğimiz iki husustan biri  “mutlak güvenilir” insan diye bir şey olmamasıdır. Hayat memat meselesinde kimin ne yapacağıdır.

Dikkat edeceğimiz ikinci husus ise bir yönüyle “emin” olan birinin başka bir konuda bize kazık atabileceğidir. Örneğin para yönüyle güvenilir biri sır saklamada başarılı olabilir veya bunun tersi de mümkündür.

Bu nedenle insanları “güvenilir” ve “güvenilmez” diye ayırmak yerine kimin hangi konuda güvenilir olduğunu bilmek gerekir.

2.Güvenilmez insan: Bu insan tipi sanılanın aksine diğerlerine en az zarar veren bir tiptir. Güvenilmez olduğunu kısa sürede belli eden bu insan tipi diğerlerince güvenilmediği için kimseye zarar veremez.

3. Güvenilir gibi görünen güvenilmez insan: Bu insan tipleri insanları sadece “güvenilir” ve “güvenilmez” diye ayıran kişileri kandırabilir. Yarı güvenilir olan bu insan tipleri suni ve çelişkili tavırları nedeniyle dikkatli kişilerce fark edilebilir. Yine de hayatını güvenilir görünmeye adayan bu sentetik tipler kısmen insan kazıklamada ve yarı yolda bırakmada başarılıdırlar.

4. Kendine güvendiren güvenilmez insan: Bu insan tipleri güvenilmez olmasına rağmen insanların güvenini kazanmakta zorlanmaz. En büyük marifetleri, ilk kazıklama fırsatında insanları kazıklamamaları, en uygun zamanı beklemeleridir. Küçük şeylerle sınadığınız bu insanlar imtihanı kolayca geçerler. Çünkü onların amacı deveden tüy koparmak değil deveyi tamamıyla götürmektir.

Bu insanlar bazen öyle “güvenilir” mesajlar verirler ki onları sınama ihtiyacı gütmeden güvenirsiniz. Bu insanlara karşı tek çareniz zamandır. Bu insanları ancak uzun süreli “yol arkadaşlığı” yaparsanız tanıyabilirsiniz.

Sözün kısası kimseye güvenmeden yaşamı sürdürmeye çalışmak eziyet, kısa süre önce tanıdığımız birine güvenmek ise aptallıktır.

 

Bu yazı 1016 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak